ABIKS LAENU VÕTMISEL

Ettevõtte arendamiseks on paratamatult vaja kaasata laenukapitali. Ettevõtte laenuvõimekus s.h. laenu tingimused, oleneb suuresti ettevõtte finantsseisust, laenutagatistest, maksekäitumisest ja omanike taustast. Siiski tuleb silmas pidada, et panga soov laenu anda ei sõltu üksnes Sinu ettevõttest vaid ka panga strateegiast antud kliendisegmendis ning finantssektori seisund üldisemalt.

 

Ettevõtte maksevõime hindamiseks kasutavad pangad enda väljatöötatud mudeleid, mistõttu võivad krediidireitingu tulemused ja seeläbi krediidi kättesaadavus pankade lõikes erineda. Seetõttu tasub laenupakkumisi võtta mitmest pangast. Kui ettevõte vajab finantseeringut mitmes etapis, siis tasub kohe alguses pangast küsida arvamust kogu laenuvajaduse finantseerimiseks. Laene ei paku mitte üksnes pangad, järjest rohkem on äriettevõttetele suunatud krediiditoodetega välja tulnud väiksemad krediidiandjad. Muud krediidiandjad on heaks alternatiiviks olukorras, kus kodupank laenu ei anna või laenutingimused on liiga piiravad.

 

Tutvu erinevate krediiditoodetega siin

 

Alustavate ettevõtete puhul võib laenu saamist takistada ettevõtte vanus (puudub piisav finantsajalugu maksevõime hindamiseks) või ebapiisavad tagatised. Nii alustavatele kui ka juba tegutsevatele ettevõtetele pakuvad tagatisi ja finantseerimislahendusi riiklikud institutsioonid KredEx ja  MES – tutvu nende poolt pakutavate meetmetega.

 

Laenu võtmisel pane tähele:

 

  • Laenu võtmisega kaasneb üldjuhul arveldamiskohustus samas pangas. Seega mitme panga teenuse kasutamine ei ole praktiliselt võimalik.

  • Laenulepingute muudatuse tasud on kõrged. Tutvu lepingutingimustega põhjalikult ja vali kohe alguses ettevõtte vajadustele vastav finantstoode ja tingimused.

  • Hinda põhjalikult laenuga finantseeritava projekti tasuvust – uute projektide käivitamine on emotsionaalselt põnev ja seetõttu kiputakse eirama tõsiseid ohtusid. Mõistlik on võtta sõltumatu osapoole hinnang.

  • Vali oma ettevõtte finantsvõimekusele vastav tagasimaksegraafik, arvesta võimalike kõikumistega ettevõtte rahavoogudes. Näiteks hooajalise äritegevuse juures kaalu maksepuhkust madala aktiivsusega perioodidel. Maksepuhkuse hilisem taotlemine võib osutuda kulukaks, kuna pank võib tõsta laenuintressi ja nõuda täiendavaid tagatisi (halvimal juhul kutsub laenu tagasi).

  • Hinda, milliseid tagatisi saab ja on valmis ettevõte või ettevõtte omanikud andma. Veendu, et laenutagatised oleksid laenusummaga mõistlikus proportsioonis.

Kas infost oli kasu?  
Millist infot sooviksid veel saada?  

Laenu saamine sõltub suuresti ettevõtte finantsseisust ja äriplaanist. Aitame Sind nende koostamisel ja laenu taotlemiseks vajalike materjalide ettevalmistamisel.

 

Tutvu meie teenusega siin